Co mám dělat, když mi kontaktní čočky začnou na očích vadit?

Příčinou nepohodlí a podráždění oka může být i pouhé smítko nečistoty nebo jiná částečka na kontaktní čočce.

V takovém případě si pečlivě umyjte a osušte ruce a zkuste prsty roztáhnout oční víčka, na otevřeném oku posunout čočku ze středu ke straně a poté ji opatrně vrátit do správné pozice jemným tlakem na horní a spodní oční víčko.

Pokud nepohodlí přetrvává, přerušte nošení kontaktních čoček a domluvte si vyšetření u vašeho očního specialisty, aby mohl zjistit příčinu vašeho nepohodlí

Vypadá to, že se mi kontaktní čočka „ztratila“ někde v oku. Co mám dělat?

Nemějte strach, nic takového se nemůže stát. Umyjte si ruce, osušte je a zkuste některou z následujících metod:

Zkuste kroužit pohledem dokola, dokud se čočka neuvolní z prostoru za víčky.

Použijte speciální zvlhčující kapky nebo si nakapejte do oka pár kapek univerzálního dezinfekčního roztoku na kontaktní čočky a poté hleďte střídavě seshora dolů a ze strany na stranu, dokud čočku neuvidíte.

Zavřete oko a jemnými pohyby prstů po víčcích zkuste čočku navrátit do správné polohy.

Pokud žádná z metod nefunguje, navštivte svého očního specialistu.

Je péče o kontaktní čočky náročná?

Ne, díky pokroku v technologiích se péče o kontaktní čočky stala snadnou a nenáročnou. Jednodenní kontaktní čočky jako 1-DAY ACUVUE® TruEye® (INSERT LINK: 3411), 1•DAY ACUVUE® MOIST® (INSERT LINK: 3421) nebo 1-DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM (INSERT LINK: 3441) se po 1 dni nošení a vyjmutí z oka vyhazují, takže nevyžadují dokonce vůbec žádnou další péči. Další ráno si prostě nasadíte nový, svěží pár a nic jiného neřešíte.

Péče o kontaktní čočky na opakované použití jako například ACUVUE® OASYS® (INSERT LINK: 3431) a ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM (INSERT LINK: 3451) zabere pouze pár minut. Čočky po vyjmutí z očí jednoduchým způsobem očistíte a přes noc uložíte do pouzdra s dezinfekčním roztokem.

Čištění a péče o čočky pomocí předepsaných desinfekčních roztoků je rychlá a snadná. Váš oční specialista vám při aplikaci podrobně poradí a ukáže, jak s čočkami zacházet a jak o ně pečovat.

Více se můžete rovněž dozvědět v sekci věnované čištění kontaktních čoček na opakované použití (INSERT LINK: 3114).

Když čočka spadne na zem, stačí omýt nebo vyhodit?

Vyhodit -> nasazovat nad stolem, aby nespadla na zem, pak stačí důkladně omýt

Může mi čočka v oku vyschnout?

Nemůže protože HYDRACLEAR

Mohu s kontaktními čočkami spát?

S některými kontaktními čočkami jako například ACUVUE® OASYS® (INSERT LINK: 3431) nebo ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM

(INSERT LINK: 3451) je opravdu možné i spát (můžete je mít na očích nepřetržitě po dobu 7 dnů a 6 nocí).

Podotýkáme však, že spaní s kontaktními čočkami na očích ale patří k rizikovým faktorům pro vznik vážných očních infekcí. Pokud chcete s kontaktními čočkami přespávat, vždy to předem konzultujte se svým očním odborníkem.

Pokud nejsou předepsané přes noc, tak to není úplně správně. Pokud příležitostně -> může se „přilepit“ -> mrkat, promnout, nakapat roztok do očí

Jak se čočky

nasazují a snímají

Link na sekci nasazování a snímání

Budu moci i nadále používat své brýle, když začnu nosit kontaktní čočky?

Ano, brýle a kontaktní čočky můžete naprosto libovolně střídat podle svých potřeb a aktivit. Kontaktní čočky jsou však dnes již naprosto plnohodnotným nástrojem korekce zraku a je možné je používat každý den, bez přestávek.

Může mi kontaktní čočka vypadnout z oka?

V případě měkkých kontaktních čoček je to velice nepravděpodobné. Pokud je kontaktní čočka správně nasazena a používána v souladu s obecnými pravidly nošení, měla by zůstat na oku za všech okolností. I ve sporadických případech, kdy se čočka posune, zůstává stále na povrchu oka a vy ji můžete snadno a rychle vrátit do správné polohy.

Může se stát, že se mi kontaktní čočka na oko „přilepí” a nepůjde vyjmout?

Ne, kontaktní čočky ACUVUE® můžete kdykoliv jednoduše vyjmout a to způsobem, který vám doporučí váš oční specialista. Naučit se vyjmout kontaktní čočku z oka není těžké, stačí jen trocha trpělivosti a cviku. Popis techniky vyjmutí kontaktní čočky z oka najdete zde (INSERT LINK: 3112). Někdy je vhodné použít zvlhčující kapky.

Mohou mi kontaktní čočky “poškrábat” oči?

Ne, kontaktní čočky vám oči poškrábat nemohou, protože jsou vyrobeny z velmi měkkého materiálu. Nicméně, je-li kontaktní čočka poškrábaná či jinak poškozená, může vaše oko dráždit. V takovém případě čočku ihned sundejte a vyměňte za jinou.

Dávejte si proto dobrý pozor, abyste kontaktní čočku nepoškrábali například ostrými nehty při nasazování či snímání. Nebezpečná jsou rovněž zrnka písku či prachu, dostanou-li se mezi čočku a oko. Potom může dojít k podráždění nebo dokonce k poškrábání povrchu oka!

V případě, že s nasazenými kontaktními čočkami pociťujete neobvyklé nepohodlí nebo zaznamenáte zhoršení vidění, okamžitě čočky vyjměte a kontaktujte svého očního specialistu.