Jste v nošení čoček úplný začátečník a máte obavy, jestli s nimi zacházíte správně? Máte pocit, že jsou vám čočky v očích nepříjemné a nesedí? Podívejte se, jestli nemůžou být vaše problémy jednoduše vyřešeny za pomoci následujících rad:

Máte s čočkami na očích divný pocit?

Pokud máte čočky nasazené správně, neměli byste je na očích ani cítit. Proto zkontrolujte následující:

  1. Nenasadili jste si čočku do oka vnitřní stranou ven? Je-li čočka nasazena obráceně (naruby), nesedí na oku správně a vy můžete mít divný pocit. Položte čočku na špičku ukazováku a podívejte se na ní ze strany proti světlu. Podle tvaru jasně poznáte, zda je čočka obrácena správně či naruby. Jsou-li okraje povislé, držíte čočku naruby a je třeba ji obrátit. Pokud má čočka pevný, pravidelně zakulacený tvar, je obrácena správně a můžete si ji nasadit. Čočky ACUVUE® jsou navíc opatřeny praktickým indikátorem rub-líc (natištěné číslice 123), se kterým je kontrola ještě jednodušší. Stačí proti světlu zkontrolovat, zda vidíte číslice 123 správně. Pokud jsou obráceně, držíte čočku naruby a je třeba ji obrátit.
  2. Neulpěla na čočce vypadlá řasa, drobné vlákno nebo smítko nečistoty?  V takovém případě si pečlivě umyjte a osušte ruce a zkuste prsty roztáhnout oční víčka, na otevřeném oku posunout čočku ze středu ke straně a poté ji opatrně vrátit do správné pozice jemným tlakem na horní a spodní oční víčko.
  3. Není čočka poškozená? Natržená či jinak porušená čočka bude vaše oko dráždit. Máte-li pocit, že je čočka takto poškozená, umyjte si ruce, osušte je ručníkem, který nepouští vlákna, čočku z oka vyjměte a nasaďte si novou.

Máte pocit suchých očí?

Většina lidí zažívá pocit suchých očí při pobytu v klimatizovaných prostorách, v zakouřeném či prašném prostředí a také při dlouhém sezení u počítače (INSERT LINK: 3134) nebo jiných obrazovek. Zde je několik užitečných tipů, jak tento problém eliminovat, nosíte-li kontaktní čočky.

  • Pro udržení zvlhčených očí používejte zvlhčující kapky doporučené vaším očním specialistou.
  • Pijte dostatečné množství tekutin.
  • Zejména při práci na počítači a při sledování TV často mrkejte, abyste udrželi povrch očí neustále zvlhčený.
  • Používejte kontaktní čočky navržené speciálně pro udržení vlhkosti jako například ACUVUE® OASYS® (INSERT LINK: 3431) nebo ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM (INSERT LINK: 3451).

A abyste si mohli naplno užívat všech výhod, které kontaktní čočky přináší, podívejte se na návyky, které je dobré si osvojit

Každý den si položte si tyto tři otázky:

  • Cítím se s čočkami na očích dobře?
  • Jak mé oči vypadají?
  • Vidím stále dobře?

Pokud by byla odpověď na kteroukoliv z těchto tří otázek negativní, nečekejte a objednejte se na konzultaci ke svému očnímu odborníkovi. Mohlo by se jednat o první příznaky možných očních problémů.

Před každou manipulací s kontaktními čočkami a kontaktem s očima si vždy důkladně umyjte ruce jemným mýdlem, opláchněte je a osušte ručníkem, který nepouští vlákna

Snažte se vyvarovat mnutí si očí a zbytečného šahání si na oči. Samozřejmě, že oči si mneme většinou mimoděk, ale bohužel pokud nemáme ruce zcela čisté, může se při něm dostat do oka nečistota nebo mastnota nebo se kontaktní čočka se může posunout ze své pozice.

Dodržujte správné hygienické postupy. Mechanické čištění, dezinfekci a skladování čoček v pouzdru provádějte v souladu s instrukcemi. Nikdy neoplachujte čočky ani pouzdro vodou z vodovodu!

Doporučený postup při čištění a péči o kontaktní čočky na opakované použití najdete zde (LINK na péči o čočky v rámci MF30 mini-site).

Dodržujte rozvrh nošení a vyměňujte čočky za nové (INSERT LINK: 3113) přesně podle doporučení vašeho očního specialisty.

V žádném případě nepoužívejte čočky po dobu delší, než jakou určuje doporučený rozvrh nošení.

Máte další otázky?

Zkuste stránku Často kladené dotazy (odkaz za First30 FAQ), která by vám měla poskytnout odpovědi na všechny vaše další otázky ohledně kontaktních čoček.  Nezapomeňte si také stáhnout příručku Pokyny pro nositele jednodenních kontaktních čoček (INSERT LINK to PIG PDF) nebo kontaktních čoček na opakované použití (INSERT LINK to PIG PDF).

V případě jakýchkoliv dalších dotazů týkajících se kontaktních čoček či očního zdraví se neváhejte obrátit na svého očního specialistu.