Suché ruce = snadnější manipulace

Před nasazením kontaktních čoček, si důkladně osušte ruce. Čočka pak lépe přilne k oku a nepřilepí se k prstu.

Lak na vlasy a čočky si spolu nerozumí

/

Lak na vlasy je skvělým pomocníkem pro váš účes, ale pokud se dostane na kontaktní čočku, může (vám) způsobit spousty nepříjemností. Ujistěte se, že máte zakryté oči, když ho používáte!

Buďte připravení na neočekávané situace

Vždy u sebe noste pouzdro s čerstvým roztokem (jestliže používáte vícedenní kontaktní čočky), nebo nový pár jednodenních čoček. Pak vás žádná situace nemůže překvapit.

Pamatujte: nejdřív čočky, poté make-up

Čočky si nasaďte na oči vždy PŘED nanesením make-upu a líčením a snímejte je před odlíčením. V opačném případě by se mohly na čočky dostat částečky líčidel, které mohou oči podráždit, nebo zkreslit vaše vidění.

Kontaktní čočky se nepůjčují!

Kontaktní čočky nikomu nepůjčujte! Nejenže jsou předepsané pro vaší konkrétní vadu zraku, ale sdílení čoček je velmi nehygienické a může uškodit vám, i druhému člověku.

Čisté ruce rovná se zdravé oči

Abyste se vyhnuli případným komplikacím, důkladně si před každou manipulací s kontaktními čočkami umyjte ruce. Zkontrolujte, že je nemáte mastné od krému, nebo vám na nich nezůstaly zbytky mýdla, nebo vlákna z ručníku!

Nezapomínejte pravidelně měnit své kontaktní čočky

Pokud nosíte kontaktní čočky na opakované použití, vyměňujte je za nové podle pokynů svého očního specialisty. Vytvořte si upomínku v telefonu, abyste si nezapomněli objednat nové balení.

Nezaměnili jste své čočky?

Jste si jistí, že máte pravou čočku na pravém oku a naopak? Udělat chybu je jednoduché, proto nasazujte a snímejte vždy stejnou čočku jako první (většina lidí začíná svou dominantní rukou). Za pár dní vám to půjde samo.

Špinavé čočky můžou způsobit zhoršené vidění

V průběhu dne na sebe mohou kontaktní čočky navázat částečky prachu a pylů, které poté zůstávají na jejich povrchu. To může oči podráždit, nebo zhoršit vaše vidění. Nikdy nenoste čočky déle, než je doporučeno a důkladně si je každý večer vyčistěte

Vyčistit, uložit, vyměnit

Pokud nosíte čočky na opakované použití je velice důležité, abyste je správně čistili. Než uložíte čočky do ochranného pouzdra, důkladně je vyčistěte roztokem (LINK na čištění čoček). Roztok v pouzdru vyměňujte pravidelně každý den!

Nešetřete na čočkách, vyplatí se vám to!

Nošením kontaktních čoček, déle než máte neušetříte, naopak tím riskujete váš zrak a nevyhnou se vám další komplikace zraku. Ušetříte si tím spousty času a peněz za oftalmologa.

Nebojte se, čočka se v oku neztratí

Díky ochranné membráně, která obaluje celé oko je nemožné, aby se cokoliv dostalo na zadní stranu oční bulvy. Pokud máte pocit, že nemůžete čočku v oku najít, několikrát mrkněte, nebo si přes zavřené víčko oko “promasírujte”, aby se čočka vrátila zpátky do středu oka.

Udělejte si každý den malý dotazník / Vytvořte (udělat si) si deník (poznámky, deníček, zápisky, cokoliv) jak jste se čočkami cítili

Vytvořte si tabulku, kam si budete zapisovat, jak jste se daný den s čočkami na očích cítili. Pomůže vám to dříve rozeznat případná oční onemocnění.

Nechávejte brýle na jednom místě, vše bude jednodušsí

Když si večer snímáte čočky z očí, mějte připravené své brýle po ruce. (Protože jak je známo, bez brýlí se brýle špatně hledají,) Ušetříte si několikaminutové nepříjemné hledání, především pokud máte více dioptrií.

Udržujte své oči zvlhčené

Zkuste se čas od času zastavit a nechat své oči na chvíli odpočinout. Pokud sedíte celý den u počítače, zadívejte se zhruba každých 20 minut jinam a zamrkejte. Udržíte své oči příjemně hydratované.

Chraňte své oči před sluncem

UV paprsky jsou všude kolem, dokonce, i když je zataženo. Všechny kontaktní čočky ACUVUE® mají UV filtr, který chrání vaše oči před škodlivými paprsky*. (pozn. Pod čarou)

Nemněte si oči

I když vás oči svědí, zkuste si je nemnout často, mohli byste si čočku na oku posunout nebo dokonce „vymnout“ z oka ven. Pokud se to přeci jen stane, umyjte si ruce a před zrcadlem čočku v oku najděte a posuňte jí zpátky na místo.

Naučit se (zacházet) s čočkami chvíli trvá

Přijde vám, že se s čočkami nikdy nenaučíte zacházet? Pokaždé, když se učíte něco nového, chce to čas. Nevzdávejte se a vyčleňte si na čočky spousty času, pokud budete vystresovaní, půjde to ještě hůř. Noste kontaktní čočky pravidelně následujících pár týdnů a nevzdávejte se – na konec to stojí za to.

Čím čerstvější, tím lepší

Nikdy nenoste své čočky delší dobu, než na kterou jsou předepsány. V průběhu nošení se na čočkách usazují částečky z okolí a nepravidelná výměna za nové může způsobit potíže. Pokud máte pocit, že jsou vám čočky nepříjemné, i když je vyměňujete včas, přejděte (po dohodě se svým očním specialistou) na čočky s kratším intervalem výměny.

Nezapomínejte na kontroly

I když nemáte s nošením kontaktním čoček žádné problémy, nezapomínejte jednou do roka na pravidelnou návštěvu svého očního lékaře. Ten zkontroluje, jestli se váš zrak nehorší a nepotřebujete upravit jeho korekci. Pokud pocítíte jakékoliv zhoršení zraku nebo stavu vašich očí mezi kontrolami, neváhejte kontaktovat svého lékaře ihned.