CO JE DALEKOZRAKOST?

Dalekozrakost neboli hyperopie (původně hypermetropie) je velice častý problém zraku, který lze obvykle korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Pokud trpíte dalekozrakostí (hyperopií), vidíte vzdálené objekty zřetelně, ale je pro vás obtížné zaostřit na předměty ve vaší bezprostřední blízkostii. A s přibývajícím věkem se u dalekozrakých osob zhoršuje i vidění na dálku. V případech těžké hyperopie může být obtížné zaostřit na objekty na jakoukoli vzdálenost

Co způsobuje dalekozrakost?

Dalekozrakost nastává, když je oko příliš krátké (jakoby zplacatělé), nebo křivka rohovky není pro oko dostatečně silná. Světlo se soustřeďuje za sítnicí, namísto na ní, a důsledkem je rozmazané vidění.

 

Některé děti se narodí dalekozraké a s postupujícím růstem a vývojem oka se jejich zrak sám upraví. Měl by je však prohlédnout oční specialista, aby se ujistil, že tomu tak je a že zrak nepůsobí dítěti další problémy.

 

Dospělí také mohou být dalekozrací, obzvláště od středního věku. Dalekozrakost se nesmí zaměňovat s presbyopií (vetchozrakostí) , která činí zaostření na blízko obtížným, protože čočka uvnitř oka je méně pružná a nedokáže zaostřit na blízko.

Jaké jsou příznaky dalekozrakosti?

Dalekozrací lidé špatně vidí objekty v blízkosti, což jim může překážet při každodenních aktivitách, jako je čtení, psaní a další přesné úkony na blízko. Může to vést k únavě očí, bolestem hlavy a celkové únavě.

Diagnóza dalekozrakosti

Pokud si myslíte, že trpíte dalekozrakostí, pomocí našeho vyhledávače najděte očního specialistu v blízkém okolí a naplánujte si u něj prohlídku. Při prohlídce se zjistí, zda trpíte dalekozrakostí, jak silnou, a dostanete předpis na brýle nebo kontaktní čočky pro korekci zraku.

Kontaktní čočky ACUVUE® pro korekci dalekozrakosti

Většina dalekozrakých lidí může svůj zrak korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Tyto kontaktní čočky jsou vytvarovány tak, aby zaměřovaly světlo správně na sítnici a pomáhaly vám zřetelně bez brýlí vidět předměty na dálku i v blízkosti.

Začněte dnes s kontaktními čočkami ACUVUE® a vyzkoušejte si je zdarma†.

†Upozorňujeme, že mohou být účtovány poplatky za oční vyšetření a aplikaci. Jedny zkušební kontaktní čočky na osobu. Oční specialista posoudí, zda jsou pro vás kontaktní čočky vhodné. Platí pouze pro zapojené oční specialisty..