CO JE KRÁTKOZRAKOST?

Krátkozrakost neboli myopie je velice častý problém zraku, který lze obvykle korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Pokud trpíte krátkozrakostí (myopií), vaše vidění je ostré při pohledu na věci v blízkosti, ale vzdálenější předměty jsou rozmazané.

Co způsobuje krátkozrakost?

Krátkozrakost obvykle nastává, když je vaše oko příliš dlouhé – jakoby protáhlé směrem dozadu do hlavy, nebo když je vaše rohovka příliš silná v poměru k délce oka. Světlo se zaměřuje před sítnici a vzdálené předměty jsou rozmazané.

 

Krátkozrakost se může vyvinout v podstatě v jakémkoliv věku, obvykle však začíná v dětství nebo v dospívání. Pokud jsou oba vaši rodiče krátkozrací, je větší pravděpodobnost, že se u vás krátkozrakost také vyvine.

 

Riziko výskytu krátkozrakosti se může také zvýšit, pokud trávíte hodně času s očima zaměřenýma na blízko, např. při čtení, psaní a u ručních digitálních zařízení (telefony, tablety) nebo u počítače. Hraní venku může u dětí snížit riziko krátkozrakosti; nedávné důkazy* uvádějí, že větší množství přirozeného světla má příznivý vliv.

 

* Walline J, Myopia control – a review. ECL 2016; 42 (1):3-8

Jaké jsou příznaky krátkozrakosti?

Krátkozrakost způsobuje, že jsou vzdálenější objekty rozmazané. To může ovlivnit váš zrak při řízení vozidla, sportování nebo když se snažíte rozeznat osoby a předměty na dálku. Může to vést k únavě očí, bolestem hlavy a celkové únavě.

Diagnóza krátkozrakosti

Pokud si myslíte, že trpíte krátkozrakostí, pomocí našeho vyhledávače najděte očního specialistu v blízkém okolí a naplánujte si u něj prohlídku. Při prohlídce se zjistí, zda trpíte krátkozrakostí, jak těžkou, a dostanete předpis na brýle nebo kontaktní čočky pro korekci zraku.

Kontaktní čočky ACUVUE® pro korekci krátkozrakosti

Většina krátkozrakých lidí může svůj zrak korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Tyto kontaktní čočky jsou vytvarovány tak, aby zaměřovaly světlo správně na sítnici a pomáhaly vám vidět lidi a předměty na dálku zřetelně bez brýlí.

ZAČÍNÁME S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

Začněte dnes s kontaktními čočkami ACUVUE® a vyzkoušejte si je zdarma†.

†Upozorňujeme, že mohou být účtovány poplatky za oční vyšetření a aplikaci. Jedny zkušební kontaktní čočky na osobu. Oční specialista posoudí, zda jsou pro vás kontaktní čočky vhodné. Platí pouze pro zapojené oční specialisty..