Nasazení a vyjmutí kontaktních čoček je snadnější, než si myslíte. Může chvíli trvat, než si na to zvyknete, ale brzy to budete dělat automaticky. Níže se můžete podívat, jak si skuteční nositelé nasazují a vyjímají kontaktní čočky.

Pro další pomoc můžete začít používat krok za krokem návod níže. Účelem tohoto návodu je doplnit to, co vám ukázal váš oční specialista. Vždy byste se měli řídit pokyny, které vám dal.

NASAZENÍ KONTAKTNÍCH ČOČEK VE ČTYŘECH SNADNÝCH KROCÍCH

DŘÍVE, NEŽ ZAČNETE

Umyjte si ruce mýdlem (pokud možno neparfémovaným, antibakteriálním tekutým mýdlem), potom je opláchněte a osušte ručníkem nepouštějícím chloupky. Je vždy dobré začít s nasazováním čoček ve stejném pořadí, např. nejprve pravé oko. Tak se vám čočky nepomíchají.

ZKONTROLUJTE, ŽE ČOČKA NENÍ NARUBY

To uděláte tak, že si čočku nasadíte na prst a přidržíte ji proti světlu. Pokud okraje vyčnívají ven, je čočka naruby. Pokud čočka vypadá jako šálek s rovnými okraji, je připravena na nasazení. Většina kontaktních čoček ACUVUE® má také označení 123, takže můžete snadno zjistit, zda nejsou naruby. Pokud jsou čísla správně orientovaná, je správně i čočka.

PŘIDRŽTE OKO OTEVŘENÉ

Volnou rukou jemně přidržujte horní víčko, abyste nemrkli. Držte čočku na prstu a pomocí dalších prstů téže ruky stáhněte dolní víčko.

NASAZENÍ ČOČKY

Při nasazování čočky do oka držte ruku ve stabilní poloze a dívejte se nahoru, poté pomalu uvolněte oční víčko a na chvilku zavřete oko, aby se čočka usadila. Opakujte u druhého oka.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Kontaktní čočky ani pouzdro na kontaktní čočky nikdy neoplachujte vodou z vodovodu.

Máte dotaz ohledně nasazování kontaktních čoček? Pro více informací se podívejte do sekce “Často kladené otázky” níže.

QA Text: 
QA Question: 

Jak dlouho mi bude trvat si na kontaktní čočky zvyknout?

U každého je tato doba jinak dlouhá. Pokud máte pocit, že vám trvá si zvyknout příliš dlouho a máte problémy s komfortem nebo s manipulací s kontaktními čočkami, obraťte se na vašeho očního specialistu.

Zpět nahoru
QA Question: 

Měla by se nasazená čočka v oku pohybovat?

Pokud se čočka nasadí správně, měla by zůstat na svém místě téměř za každých okolností. Není možné, aby se kontaktní čočka v oku ztratila nebo se dostala za něj, protože je vaše oko kryté membránou, která spojuje vnitřní strany očních víček a zabraňuje tomu, aby se cokoli dostalo za oko. Kontaktní čočka tak může být pouze na vašem oku nebo pod víčkem, pokud se uvolní.

Zpět nahoru
QA Question: 

Je v pořádku, že vidím rozmazaně i po nasazení kontaktní čočky?

Rozmazané vidění může být způsobeno mnoha faktory, ale mohl by to být i příznak vážnějšího problému nesouvisejícího s kontaktními čočkami. Vždy byste se měli poradit se svým očním specialistou, pokud máte jakékoliv potíže se zrakem, nebo kontaktními čočkami.

Zpět nahoru


VYJMUTÍ KONTAKTNÍCH ČOČEK VE ČTYŘECH SNADNÝCH KROCÍCH

DBEJTE, ABYSTE MĚLI ČISTÉ A SUCHÉ RUCE

Začněte pravým okem, abyste si kontaktní čočky nepopletli. Podívejte se nahoru a opatrně prostředníkem stáhněte dolní víčko.

POMALU PŘIBLIŽUJTE UKAZOVÁK K OKU

Až se dotknete dolního okraje čočky. Posuňte čočku dolů na dolní bílou část oka.

ČOČKU JEMNĚ UCHOPTE

Mezi palec a ukazovák a vyndejte ji. Opakujte s levou čočkou.

PO VYJMUTÍ

Jednodenní jednorázové čočky zlikvidujte, čočky s plánovanou výměnou vyčistěte a vydezinfikujte.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Kontaktní čočky ani pouzdro na kontaktní čočky nikdy neoplachujte vodou z vodovodu.

MANIPULACE S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

Manipulace s kontaktními čočkami se vám brzy stane druhou přirozeností, přesto jsme přidali několik bodů, aby to bylo ještě snadnější.

ČOČKY SE SVĚTLE MODRÝM ZABARVENÍM

Čočky ACUVUE® mají světle modré zabarvení, abyste je v pouzdru nebo obalu lépe viděli. Nebojte se, po nasazení zabarvení nebude viditelné.

KONTROLA OKRAJE ČOČEK

Po nasazení čočky na prst můžete snadno zjistit, zda čočka není naruby. Pokud má tvar misky s rovnými okraji, můžete si ji bez obav nasadit. Pokud okraje vyčnívají ven, je čočka naruby.

ZAČÍNÁME S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

Zjistěte, jak správně čistit kontaktní čočky a jak o ně pečovat

Začněte svou zkušenost s kontaktními čočkami několika dobrými tipy pro nové nositele