Skip to main content

Hledat

CO JE KRÁTKOZRAKOST?

Krátkozrakost neboli myopie je velice častý problém zraku, který lze obvykle korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Pokud trpíte krátkozrakostí (myopií), vaše vidění je ostré při pohledu na věci v blízkosti, ale vzdálenější předměty jsou rozmazané.

Co způsobuje krátkozrakost?

Krátkozrakost obvykle nastává, když je vaše oko příliš dlouhé – jakoby protáhlé směrem dozadu do hlavy, nebo když je vaše rohovka příliš silná v poměru k délce oka. Světlo se zaměřuje před sítnici a vzdálené předměty jsou rozmazané.

 

Krátkozrakost se může vyvinout v podstatě v jakémkoliv věku, obvykle však začíná v dětství nebo v dospívání. Pokud jsou oba vaši rodiče krátkozrací, je větší pravděpodobnost, že se u vás krátkozrakost také vyvine.

 

Riziko výskytu krátkozrakosti se může také zvýšit, pokud trávíte hodně času s očima zaměřenýma na blízko, např. při čtení, psaní a u ručních digitálních zařízení (telefony, tablety) nebo u počítače. Hraní venku může u dětí snížit riziko krátkozrakosti; nedávné důkazy* uvádějí, že větší množství přirozeného světla má příznivý vliv.

 

* Walline J, Myopia control – a review. ECL 2016; 42 (1):3-8

Jaké jsou příznaky krátkozrakosti?

Krátkozrakost způsobuje, že jsou vzdálenější objekty rozmazané. To může ovlivnit váš zrak při řízení vozidla, sportování nebo když se snažíte rozeznat osoby a předměty na dálku. Může to vést k únavě očí, bolestem hlavy a celkové únavě.

Diagnóza krátkozrakosti

Pokud si myslíte, že trpíte krátkozrakostí, pomocí našeho vyhledávače najděte očního specialistu v blízkém okolí a naplánujte si u něj prohlídku. Při prohlídce se zjistí, zda trpíte krátkozrakostí, jak těžkou, a dostanete předpis na brýle nebo kontaktní čočky pro korekci zraku.

Kontaktní čočky ACUVUE® pro korekci krátkozrakosti

Většina krátkozrakých lidí může svůj zrak korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Tyto kontaktní čočky jsou vytvarovány tak, aby zaměřovaly světlo správně na sítnici a pomáhaly vám vidět lidi a předměty na dálku zřetelně bez brýlí.

ZAČÍNÁME S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

Začněte dnes s kontaktními čočkami ACUVUE® a vyzkoušejte si je zdarma†.

†Upozorňujeme, že mohou být účtovány poplatky za oční vyšetření a aplikaci. Jedny zkušební kontaktní čočky na osobu. Oční specialista posoudí, zda jsou pro vás kontaktní čočky vhodné. Platí pouze pro zapojené oční specialisty..