CO JE ASTIGMATISMUS

Astigmatismus je běžná oční vada, která může způsobovat rozmazané nebo zkreslené vidění na všechny vzdálenosti. Může postihnout lidi v každém věku a lidé
s astigmatismem jsou také krátkozrací nebo dalekozrací.

Co způsobuje astigmatismus?

K astigmatismu dochází, když povrch oka (rohovka) nebo čočka za ní nemají kruhový tvar, ale jsou oválné, jako míč na ragby. To zkresluje světlo vstupující do oka, které se nezaměří správně na sítnici a v důsledku toho jsou obrazy rozmazané.

Jaké jsou přízraky astigmatismu?

Astigmatismus může způsobit rozmazané vidění, když se snažíte zaměřit na předměty na dálku, např. na dopravní značení. Také může ovlivnit vaše vidění u aktivit na blízko, např. při čtení nebo šití. Pokud se nekoriguje, astigmatismus může způsobit bolesti hlavy, únavu, mžourání a rozmazané vidění.

JAK ZJISTÍM, ŽE MÁM ASTIGMATISMUS?

Pokud si myslíte, že máte astigmatismus, pomocí našeho vyhledávače najděte očního specialistu v blízkém okolí a naplánujte si u něj prohlídku 

Oční test na astigmatismus

Ještě před návštěvou očního specialisty si doma můžete vyzkoušet následující test:

  1. Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, nasaďte si je.
  2. Posaďte se asi 35 cm od obrazovky počítače.
  3. Rukou si zakryjte jedno oko a podívejte se na tabulku. Jak vypadají linky? Jsou všechny stejně zřetelné a ostré?
  4. Opakujte tyto kroky a vyzkoušejte i druhé oko

Co vaše výsledky znamenají?

Pokud nemáte astigmatismus, linky by měly být ostré a stejně tmavé. Pokud některé linky jsou ostré a tmavé a jiné rozmazané a světlejší, můžete mít astigmatismus. Ať už je váš výsledek jakýkoli, musíte si jej nechat potvrdit očním specialistou.

KOREKCE ASTIGMATISMU

KONTAKTNÍ ČOČKY PRO ASTIGMATISMUS

Pro zřetelné vidění s astigmatismem musí vaše kontaktní čočky zůstat na místě a nesmí se otáčet nebo posunout do jiné polohy, a to ani při aktivním životním stylu. Kontaktní čočky ACUVUE® pro astigmatismus obsahují unikátní technologii Eyelid Stabilised Design – technologii stabilizace očními víčky, která vám zajistí stabilní, ostré a zřetelné vidění po celý den.

ZAČÍNÁME S KONTAKTNÍMI ČOČKAMI

Začněte dnes s kontaktními čočkami ACUVUE® a vyzkoušejte si je zdarma†.

†Upozorňujeme, že mohou být účtovány poplatky za oční vyšetření a aplikaci. Jedny zkušební kontaktní čočky na osobu. Oční specialista posoudí, zda jsou pro vás kontaktní čočky vhodné. Platí pouze pro zapojené oční specialisty..